Security meetup. (nie)bezpieczeństwo w IT – spotkanie

Trójmiasto i Tydzień Programisty 09.09.2019, poniedziałek 17:30-20:30

Dziennie powstaje ponad 100 tysięcy nowych wirusów/złośliwego oprogramowania, a bezpośrednie ataki (tylko ransomware) – przynosiły średnio zysk na poziomie 34 mln USD za jeden atak.

Rozwój technologii ma wiele twarzy. W ślad za wieloma udogodnieniami oraz rozrywką pojawiają się także te mniej przyjemne aspekty związane właśnie z niebezpieczeństwem i ryzykiem utraty pieniędzy, danych czy nawet zdrowia. Cyberbezpieczeństwo stało się już dawno jednym z kluczowych kierunków rozwoju nie tylko firm, w których ciągle 90% urządzeń podłączonych do sieci jest narażone na różne formy cyberataków, ale jest także jest niezwykle istotne dla całych krajów.

Podczas spotkania (nie)bezpieczeństwo w IT, prostym językiem będziemy mówić o tym jak wyglądają kwestie zabezpieczeń w firmach, ale i w naszych własnych domach. Bo bezpieczeństwo wywodzi się z IT, ale jak zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek i to każdy z nas musi sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy jest przygotowany i ma świadomość tego co się wokół niego dzieje. Czy jest gotów na ataki czy tylko tak mu się wydaje…

Prelekcje:

A co, jeśli alarm nie zadziała? | Andrzej Piotrowski, UTC

Czy czujesz się bezpieczny w XXI w.? Uważasz, że znasz technologie typu WiFi, RFID (kluczyki samochodowe, klucz do bram, kluczyki do smart home – wszelkie urządzenia działające na zasadzie transpondera)?

Podczas prelekcji zaprezentuję jak dochodzi do zagłuszenia sygnału, rozkodowania sygnału, przejęcia danych i wykorzystania ich w celu modyfikacji/pokonania zabezpieczeń.

OD IDEI PO KLUCZ czyli kilka subiektywnych porad bezpiecznika | Marcin Czerniawski, Nordea

Programowanie jest jednym z filarów informatyki. Możliwie bezpieczne rozwiązanie teleinformatyczne powinno być zgodne z wieloma ogólnoświatowymi standardami, zarówno w warstwie aplikacyjnej jak i w warstwie infrastrukturalnej. Przestrzenne spojrzenie na cykl życia rozwiązania IT jest celem tej krótkiej prelekcji

Jak to się robi, czyli red teaming oczami praktyka | Dorota Kulas, x33fcon

Wszyscy co jakiś czas słyszymy o atakach różnego rodzaju cyberprzestępców, czy to motywowanych politycznie, ekonomicznie czy czysto finansowo. O wielu z nich nie słyszymy w ogóle. Jak wygląda taka kampania? W czasie tej luźnej prelekcji będziecie mieli szansę posłuchać co nieco o scenariuszach ataków, zadać pytania i podyskutować.

Zagrożenia cyber – trendy krajowe i światowe, „w co nie klikać” i jak się chronić | Jarosław Miler, IXEL-International SAS

Podczas prezentacji przedstawię rodzaje ataków, które najczęściej występują w Polsce i na Świecie. Jak przepisy prawa wpływają na obszar bezpieczeństwa IT. Przedstawię jakich narzędzi używać by się właściwie chronić w zależności od obszaru (LAN, DataCenter/Cloud, Aplikacje).

Organizacyjnie w skrócie:

  • Prowadzący wydarzenie: Marcin Młyński, CODE:ME / Hackerspace Trójmiasto
  • Kiedy: 09.09.2019, 17:30-20:30
  • Gdzie: siedziba Nordea IT, ul. Łużycka 8B, Gdynia
  • Za ile: wydarzenie jest bezpłatne