Hacking Thursday – spotkanie

Poznań i Tydzień Programisty 12.09.2019, czwartek 17:30-20:00

Dziennie powstaje ponad 100 tysięcy nowych wirusów/złośliwego oprogramowania, a bezpośrednie ataki (tylko ransomware) – przynosiły średnio zysk na poziomie 34 mln USD za jeden atak.

Rozwój technologii ma wiele twarzy. W ślad za wieloma udogodnieniami oraz rozrywką pojawiają się także te mniej przyjemne aspekty związane właśnie z niebezpieczeństwem i ryzykiem utraty pieniędzy, danych czy nawet zdrowia. Cyberbezpieczeństwo stało się już dawno jednym z kluczowych kierunków rozwoju nie tylko firm, w których ciągle 90% urządzeń podłączonych do sieci jest narażone na różne formy cyberataków, ale jest także jest niezwykle istotne dla całych krajów.

Podczas spotkania (nie)bezpieczeństwo w IT, prostym językiem będziemy mówić o tym jak wyglądają kwestie zabezpieczeń w firmach, ale i w naszych własnych domach. Bo bezpieczeństwo wywodzi się z IT, ale jak zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek i to każdy z nas musi sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy jest przygotowany i ma świadomość tego co się wokół niego dzieje. Czy jest gotów na ataki czy tylko tak mu się wydaje…

Prelekcje:

Hackuje się ludzi, a nie systemy | Marcin Młyński, Fundacja CODE:ME, Hackerspace Trójmiasto

Phishing. To słowo jest odmianie ostatnio przez wszystkie przypadki, a jego celem jest wyłudzenie informacji lub nakłonienie do konkretnych działań. Ofiarami przestępców padają firmy, banki i zwykli szarzy, ale to nie systemy, które tworzymy są najsłabszym ogniwem. Jest nim człowiek i to on najczęściej jest przyczyną różnych wycieków informacji, a w konsekwencji strat dla przedsiębiorstw i gospodarki. Na podstawie prawdziwych przykładów omówione zostaną sposoby działania hackerów – zarówno na przykładach działań na globalną skalę, jak i tych w skali mikro, gdzie celem staje się mała firma lub konkretna osoba.

Aktualne zagrożenia bezpieczeństwa w świecie płatności online | Wiktor Kierzek, Przelewy24, Currency One SA

Przestępcy szybko się uczą, a przygotowywane przez nich ataki są coraz bardziej zmyślne – lub, jak kto woli, coraz ciekawsze – i, mimo starań banków oraz innych instytucji finansowych, wciąż skuteczne. Nas, czyli ofiary, gubią pośpiech czy roztargnienie, ale nierzadko też zostajemy pokonani przez spryt oszustów. Jakich metod aktualnie używają? Jak w tym wszystkim się odnaleźć i nie paść ich ofiarą?

Security – jak zacząć? | Krzysztof Marciniak, Poznań Security Meetup

O ile próg wejścia do tematu bezpieczeństwa IT znacząco się obniżył, zainteresowanie nim z kolei znacząco wzrosło. Aby zacząć pracę związaną z IT security wymagany jest zarówno pewien (duży) zbiór umiejętności i wiedzy, jak i odpowiedni sposób myślenia. Jak wyrobić sobie odpowiednie podejście? Czego się uczyć? Jak ćwiczyć, by nie nie łamać prawa? Na te pytania odpowiemy sobie w trakcie prezentacji.

PSSST. Będzie pizza!

Organizacyjnie w skrócie:

  • Kiedy: 12.09.2019, 17:30-20:00
  • Gdzie: Siedziba Grupy OLX, Maraton, ul. Królowej Jadwigi 43, Poznań
  • Po wejściu do budynku zapraszamy do lobby, skąd będziemy się przemieszczać do sali (kwestie security – w końcu to Hacking Thursday;))
  • Za ile: wydarzenie jest bezpłatne